VOLEYBOL - KURALLAR-2017

VOLEYBOL - KURALLAR-2017

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ LİGİ (VOLEYBOL) OYUN KURALLARI:

TAKIMLAR:

-Personel takımları en fazla 10, Öğrenci takımları en fazla 12 kişiden oluşur. Erkek takımlarında istenirse bayan voleybolcu oynatılabilir.

-Öğrenci ve Personel takımında birden fazla takımla katılan Fakülte ve Yüksekokul öğrenci ve Personeller bir takımı tercih etmek zorunda ve kesinlikle takım değiştirme yapamayacaktır bu şekilde tespit edilen takım ve oyuncu lig’den ihraç edilecektir.

SET KAZANMA

- Personel ve Öğrenci müsabakalarında bir set (netice seti 3.set hariç) en az 2 sayı farkla 25 sayıya ulaşan takım tarafından kazanılır.24-24 eşitlik olması halinde oyun 2 sayı farka ulaşana kadar devam eder.

MAÇ KAZANMA

- Personel ve Öğrenci müsabakalarında maç 2 set alan takım tarafından kazanılır. Setlerde 1-1 eşitlik olması halinde, netice seti (3. Set) oynanır. Netice seti en az 2 sayı fark olması şartıyla 15 sayıdır. 14-14 eşitlik olması halinde oyun 2 sayı farka ulaşana kadar devam eder.

MAÇLARIN DUYURUSU

-Voleybol müsabakaları Salı ve Cuma günleri  Sakıp Sabancı Spor Salonunda oynanacaktır, müsabakalar 16:00 ve 19:00 saatlerinde oynanacaktır.

-Turnuva maçları internet üzerinden saatleri ve yerleri  önceden ilan edilecek aynı sitede puan durumu ve sonuçlar açıklanacaktır.

MAÇTA HAZIR BULUNMA

-Müsabakaya katılan takımların isim listeleri ve kimlikleri müsabakadan 10 dakika önce sorumlu imzasıyla komiteye teslim edilecektir. Kimliksiz ve Üniversitemiz Personeli ve öğrencisi olmayan kesinlikle oynamayacaktır.

-Personel müsabakalarında tuğçe ve geçici çalışanlara kimlikleri veya okuldan almış oldukları çalışma belgesi ile oynamalarına izin verilecektir.

CEZALAR VE İHRAÇ

-Müsabaka oynanırken oyundan diskalifiye edilen oyuncu bir maç oynayamaz eğer hakem rapor yazmış ise cezası teknik kurul tarafından belirlenir.

-Müsabaka oynanırken küfür eden oyuncu ihraç edilecek ve bir daha turnuvada oynamasına izin verilmeyecektir.

-2 kez mazeretsiz müsabakalara çıkmayan takım turnuvadan ihraç edilecek ve oynamadığı diğer maçlarını da 2- 0 (25/0-25/0) kaybetmiş sayılacaktır.

 PUANLAMA VE SIRALAMA

 -Takımlar 2-0 kazandıkları maçlardan:3, 2-1 kazandıkları maçtan kazanan: 2 puan kaybeden: 1 puan alır. Sıralamalarda takımların puanları eşit ise averaja bakılacak oda eşit ise birbirleri ile oynanan müsabakalara bakılacak eğer oda eşit ise komite önünde kura çekilerek bir üst tura çıkan takım belirlenecektir.

....

 

....